KATEGORIJA: Obavijesti Sve novosti

Slika „Punat“ nakon gotovo devet desetljeća vraćena kući: priča o umjetniku Horaciju Kraljiću i njegovoj povezanosti s Puntom

1

Općina Punat ovih je dana obogaćena vrijednim umjetničkim djelom i još vrjednijom životnom pričom. Tijekom susreta održanog 23. srpnja 2026. godine gospodin Zdenko Horacio Bićanić darovao je Općini Punat sliku „Punat“, koju je davne 1937. godine naslikao njegov stric Horacio Kraljić.

 

Riječ je o djelu koje se, nakon gotovo 90 godina, simbolično vratilo na mjesto svojega nastanka.

 

Uz darovanu sliku gospodin Bićanić podijelio je i dirljivu obiteljsku priču koja svjedoči o snažnoj povezanosti obitelji Kraljić s Puntom, ali i o životnom putu umjetnika čiji je talent kasnije ostavio značajan trag u hrvatskoj glazbenoj kulturi. Priču prenosimo kako nam ju je napisao gospodin Zdenko Horacio Bićanić:

 

Obiteljska priča

 

Korijeni obitelji Kraljić vode u Trst, gdje je živio Horacijev otac Nikola (Nikoletto) Kraljić, školovani glazbenik. Nakon smrti prve supruge, njezina sestra Ana, rodom iz Punta, ispunila je obećanje dano na samrtnoj postelji te se udala za Nikolu i preuzela brigu o troje male djece, među kojima je bio i Horacio.

Za vrijeme fašističkog režima Nikola Kraljić odbio je promijeniti obiteljsko prezime u talijanizirani oblik te je zbog svojih političkih uvjerenja više puta bio uhićivan. Obitelj je najprije napustila Trst, potom Pulu, a utočište je pronašla upravo u Puntu, rodnom mjestu bake Ane.

 

Godine provedene u Puntu

 

U Puntu je Nikola Kraljić radio kao postolar i učitelj glazbe te je bio poznat po podučavanju mladih glazbenika i sudjelovanju u društvenom životu mjesta. Upravo su u Puntu odrastala njegova djeca, među kojima i Horacio te Katarina, majka Zdenka Horacija Bićanića.

U tom razdoblju, 1937. godine, mladi Horacio naslikao je motiv Punta koji je danas dio kulturne baštine Općine Punat.

Posebnu vrijednost ovoj priči daje činjenica da se Katarina Kraljić, tada osmogodišnja djevojčica, cijelog života sjećala nastanka ove slike.

 

Ratne godine i novi početak

 

Pred početak Drugoga svjetskog rata obitelj ponovno napušta Punat te odlazi u Zemun, a nakon bombardiranja Beograda uz pomoć Crvenog križa seli u Zagreb.

Horacio i njegova polusestra Katarina ondje nastavljaju glazbeno obrazovanje na Muzičkoj akademiji. Horacio studira violončelo, dok Katarina studira violinu. Nažalost, zbog ozljede ruke tijekom rata Katarina je morala prekinuti glazbenu karijeru.

 

Život posvećen glazbi

 

Nakon završetka Drugoga svjetskog rata Horacio Kraljić odlazi u Dubrovnik, gdje sudjeluje u osnivanju današnjeg Dubrovačkog simfonijskog orkestra.

Kao vrhunski violončelist, glazbeni pedagog i profesor Umjetničke škole Luke Sorkočevića ostavio je dubok trag u dubrovačkom kulturnom životu. Bio je poznat i kao vrstan poznavatelj glazbenih instrumenata, a sudjelovao je i u obnovi povijesnih orgulja u dominikanskoj crkvi u Dubrovniku.

Posebno se ističe njegova pedagoška uloga. Među njegovim učenicima i glazbenim suradnicima nalazila su se neka od najpoznatijih imena hrvatske glazbene scene, među kojima su Tereza Kesovija, Arsen Dedić te članovi prve postave Dubrovačkih trubadura, kojima je prenio čvrste temelje klasičnog glazbenog obrazovanja.

 

Vrijedan povratak kulturne baštine

 

Horacio Kraljić preminuo je relativno mlad, no njegovo umjetničko i glazbeno nasljeđe nastavilo je živjeti kroz njegov rad, učenike i obitelj. Njegov sin, također Horacio Kraljić, nastavio je očevim stopama kao kontrabasist Dubrovačkog simfonijskog orkestra i glazbeni pedagog.

 

Darovanjem slike „Punat“ Općini Punat ovo se vrijedno umjetničko djelo, nastalo prije gotovo devedeset godina, vratilo u sredinu koja ga je nadahnula. Time je Punat dobio ne samo vrijednu sliku već i trajni podsjetnik na jednog umjetnika čiji su životni put, obiteljska priča i prvi umjetnički koraci neraskidivo povezani s našim mjestom.

 

Općina Punat zahvaljuje gospodinu Zdenku Horaciju Bićaniću na ovom iznimno vrijednom daru i na podijeljenoj obiteljskoj priči koja će ostati važan dio kulturne i povijesne baštine Punta.